Az egyszerűsített honosítási eljárás lényege:
- nem kell Magyarországon letelepedni a határon túli magyaroknak a magyar állampolgárság megszerzéséhez
- nem kell állampolgársági vizsgát tenni (DE!: szükséges a magyar nyelv megfelelő szintű ismerete!)
A kérelmet személyesen kell benyújtani. A korlátozottan cselekvőképes, illetőleg a cselekvőképtelen személy nevében a törvényes képviselője terjesztheti elő a kérelmet.
A személyes megjelenési kötelezettség valamennyi kérelmezőre vonatkozik, életkortól függetlenül, mivel biometrikus adatvételezővel
- valamennyi kérelmezőről fényképet készítünk;
- minden kérelmezőtől, aki betöltötte a 12. életévét vagy a kérelmezés évében fogja betölteni aláírást vételezünk;
- minden kérelmezőtől, aki betöltötte a 12. életévét vagy a kérelmezés évében fogja betölteni ujjnyomatot veszünk.
A biometrikus adatvételezés oka, hogy 2020 februárjától valamennyi egyszerűsített honosítással magyar állampolgárságot szerzett kérelmező hivatalból személyazonosító igazolványt kap.
KÉRELEM
Kérelmet az nyújthat be, aki a kedvezményes honosítás következő (együttes) feltételeinek maradéktalanul megfelel:
- maga vagy felmenője magyar állampolgár volt vagy valószínűsíti magyarországi származását;
- magyar nyelvtudását igazolja; (Ezúton szeretnénk hangsúlyozni, hogy a magyar állampolgárság egyszerűsített honosítással történő megszerzésének az egyik alapvető törvényi feltétele, hogy a kérelmező kommunikációs szinten értse és beszélje a magyar nyelvet, honosítási kérelmét önállóan segítség nélkül elő tudja terjeszteni, az ügyintéző által feltett egyszerű kérdésekre önállóan, rövid mondatokban válaszolni tudjon. Amennyiben a nyelvtudás ellenőrzésekor Ön a kellő szintet nem éri el, honosítási kérelmében nem számíthat pozitív döntésre.)
- a magyar jog szerint büntetlen előéletű és büntetőeljárás nincs ellene folyamatban;
- honosítása nem sérti Magyarország közbiztonságát és nemzetbiztonságát.
MELLÉKLETEK
Az állampolgársági kérelem mellett a kérelmezőnek be kell nyújtani:
- születési anyakönyvi kivonatát és a családi állapotát igazoló okiratokat (házassági anyakönyvi kivonat, válást igazoló dokumentum, stb.) eredetben, hiteles magyar fordítással ellátva vagy hiteles másolatban, hiteles magyar fordítással ellátva, valamint
- a magyar származást igazoló dokumentumokat (pl. a felmenők születési anyakönyvi kivonatai, de lehet plébánosi/lelkipásztori igazolás vagy régi magyar okirat, pl. illetőségi bizonyítvány, iskolai bizonyítvány, katonakönyv, stb.). A magyar származás igazolásánál fontos, hogy a családi kapcsolat, azaz a leszármazás végig követhető
- honosítási kérelem adatlapot (LETÖLTHETŐ ITT)
- amennyiben a kérelmező külföldön született, adatlapot a külföldi születés hazai anyakönyvezéséhez (LETÖLTHETŐ ITT)
- amennyiben a kérelmező házas, elvált vagy özvegy családi állapotú, ÉS a házasságát külföldön kötötte, adatlapot a külföldön kötött házasság hazai anyakönyvezéséhez (LETÖLTHETŐ ITT)
A kérelmező az adatlapon köteles nyilatkozni arról, hogy büntetlen előéletű és nem folyik ellene büntető eljárás, valamint arról, hogy az elmúlt öt évben elmarasztalta-e valamely bíróság szándékos bűncselekmény miatt. Szintén nyilatkozatot kell tennie arról, hogy a magyar nyelvet érti és beszéli.
BENYÚJTÁS HELYE
Az állampolgársági kérelmet be lehet nyújtani:
- fővárosi és megyei kormányhivatalok járási (fővárosi kerületi) hivatalainál;
- külföldön a magyar külképviseleteken a magyar konzuli tisztviselőknél;
- a fővárosi és megyei kormányhivatal integrált ügyfélszolgálati irodájánál (kormányablakok).
Ha az állampolgársági kérelem hiányos, vagy az elbíráláshoz szükséges okiratokat a kérelmező nem csatolta, az eljáró szervek a hiány pótlására határidő tűzésével felszólítják.
Az eljárási idő főszabály szerint 3 hónap, azonban valamennyi körülményt figyelembe véve a kérelem benyújtásától számított 6-8 hónap után várható érdemi válasz.
A honosított a magyar állampolgárságot az eskü vagy fogadalom letételének napján szerzi meg. A hivatalból kiállított személyazonosító igazolványt ugyancsak az eskütételkor kapja meg, az eskütétel napjától kezdődő érvényességgel.
Felhívjuk figyelmüket, hogy a magyar állampolgárság megszerzése nem jelenti automatikusan a magyar útlevél megszerzését!
NÉVMÓDOSÍTÁS
A határon túli magyarok az egyszerűsített honosítási eljárással egyidejűleg, ugyanazon a formanyomtatványon kérhetik:
- hogy saját vagy felmenőjük egykori magyar születési családi nevét viselhessék,
- többtagú születési családi névből egy vagy több tag, valamint születési és házassági névből a nemre utaló végződés vagy névelem elhagyását,
- utónevüknek magyar megfelelőjét,
- házastársuk vagy házastársuk felmenőjének egykori magyar születési családi nevét viselhessék,
- elhalt édesanyjuk nevét magyar nyelven tüntessék fel.
HASZNOS LINKEK